ترکیب رنگی مناسب در مجتمع های تجاری

ترکیب رنگی مناسب در مجتمع های تجاری

استفاده ی مناسب از ترکیب رنگی در مجتمع تجاری از اهمیت بسزایی برخوردار است . اگر رنگ ها و مصالح با یکدیگر ترکیب شوند پیچیدگی آنها دوچندان خواهد شد . همانطور که میدانید مصالح دارای خواصی همچون مانند جذب، انعکاس و درخشش هستند که این خواص در سیستم انتزاعی رنگ وجود ندارد.
ترکیب رنگی در مجتمع تجاری ، به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. دسته اول ، رنگ را به عنوان یک سطح در فضا استفاده میکنند  و در دسته دوم به عنوان بخشی جدا ناپذیر از مصالح .

برای درک هرچه بیشتر رنگ ها در فضای مرکز خرید ، استفاده مناسب از مصالح ، روش موثری است. همچنین از دیگر کاربرد های رنگ ، استفاده از آن در سطوح نهایی یک جسم نیز می باشد. البته براساس گفته ی آدولف لوس که بیان میکند :“بتن را خاکستری و چوب را قهوه ای نکنید” ، رنگ آمیزی در بعضی مصالح و سطوح درست نیست چون مصالحی که  دارای رنگ های ذاتی در سطحی عمیق تر از خود دارند، موجب ایجاد ارتباطی دقیق تر و پیچیده تر ، میان جنس مصالح و رنگ می شوند.

 

 

برای ایجاد ترکیب رنگی در مجتمع تجاری ، باید بدانید که رنگ ها دارای ابعادی متنوع هستند و میتوان این ابعاد را در کنار هم مورد استفاده قرار داد و با  استفاده از انواع تضاد در نحوه ی  قرار گیری، نقش های بی نظیری به وجود آورد.

رنگ ها دارای سه رنگ اصلی با خلوص و درخشندگی متفاوت هستند که اگر به درستی در کنار هم قرار گیرند موجب سرزندگی و جنبش دید خواهند شد و هرچه که  از این سه رنگ اصلی دورتر بشویم تاثیر اشان کمتر خواهد شد. برای درک بهتر سایه ها و تاثیر روی بیننده بهتر این است که از رنگ های تیره و روشن، در کنار هم استفاده کنید.

این تضاد میان رنگ های سفید، سیاه و خاکستری های میان آن دو دیده می شود. همچنین استفاده از رنگ های سرد و گرم  در کنار هم ، باعث تغییر ادراکی در دمای فیزیکی اتاق می شود. همچنین برای ایجاد تعادل در طراحی داخلی، به کار بردن رنگ های مکمل کنار هم توصیه می شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *